"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hosting Türleri Ve Hosting Özellikleri

Hosting türlerine geçemeden önce; hosting nedir? Konusuna kısaca buna bir açıklama getirelim. Hosting, web sitenizin sorunsuz bir şekilde internette aktif olmasına izin veren, güvenli bir sunucu üzerinden depolanmasına ve sadece ülkemizde değil, tüm dünya üzerinde erişimine imkan tanıyan özel bir teknolojidir. Her web sitesinin farklı amacı, altyapısı ve farklı sunucuya ihtiyacı bulunur. Sizler için hosting türlerini bir ataya getirdik, ihtiyacınız olan hizmeti en iyi şekilde alabilmek için yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

Hosting Türleri

Web sitenizin internette sorunsuz bir şekilde aktif olmasına sağlamak için doğru hosting seçimini çok iyi yapmanız gerekir. Hosting türleri arasında farklı özellikler olduğu gibi eksi ve artı yönleri de bulunur. Aşağıdaki seçeneklere göz atarak; web sitenizin ihtiyacını iyi bir şekilde anlamış olur ve aynı zamanda bütçenizi aşmadan en uygun paketi bulma imkanına da sahip olursunuz.

Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting seçeneği en çok karşımıza çıkan türlerden biridir. Web sitesi sahiplerinin ihtiyaçlarını en uygun fiyat garantisi ile karşılayacak seçenekler arasında yer alır. Paylaşımlı hosting türünde; sunucu üzerinden bulunan  tüm web siteleri kaynakları paylaşırlar.

Paylaşımlı hostingin en büyük avantajı; düşük fiyatlı olmasıdır. Diğer en önemli avantajı ise; teknik bilgi gerektirmiyor olmasıdır. Özel sunucular ile karşılaştırma yaptığımız ise; paylaşımlı hostinglerin daha yavaş yükleme sürelerinin  bulunmasıyla birlikte, yüksek trafik konusunda da yeterli olmazlar. Olumsuz yönlerinden biriyse; sunucu üzerinde bulunan diğer bir web sitesinin olumsuz etkisini o sunucuda olan tüm web sitlerini etkileyebilir.

Web siteniz oldukça büyük bir trafiğe sahip değil ve bununla birlikte blog, kişisel web sitesi ve basit işletme sitesi ise; paylaşımlı hosting yeterli olacaktır. Daha fazla ücret ödemenize gerek yoktur.

Hosting Türleri Ve Hosting Özellikleri
Hosting Türleri Ve Hosting Özellikleri

WordPress Hosting

WordPress siteleri için hazır hale getirilmiş olan bu hosting türü; WordPress sitelerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu hizmeti yalnızca WordPress altyapısını kullanan web siteleri satın alırlar. Verimlilik ve sorunsuz çalışma konusunda oldukça önemlidir.

VPS- VDS

VPS ve VDS sunucuları bir nebze paylaşımlı hostinglere benzetilebilir. Sanallaştırma yöntemi ile kullanıcılara daha iyi hizmet sunan bir hosting türüdür. Bu sanal sunucular üzerine web sitenizi barındırdığınızda diğer sunuculara göre daha az maliyetli olur. Dedicated imkanlarını sunan bu sunucu, maliyet bakımından daha uygundur.

Web sitesini ilk önce paylaşımlı hosting üzerinde yayınlayan bir kişinin trafik sayısı artmaya başlayınca, VPS’e geçer ve ilerleyen zamanlarda daha yüksek verime ihtiyaç duyması ile birlikte; VDS sunucusuna geçme ihtiyacı duyar. VPS üzerinde bulunan sitelerin olumsuz etkisi birbirini etkileyebilir ancak bu durum VDS sunucusunda yaşanmaz. Çünkü buradaki siteler daha izole bir alanda bulunurlar. Eğer siteniz bir e-ticaret sitesi ise; VDS sizin için oldukça uygun olacaktır. Yüksek performans ve güvenlik bakımından oldukça başarılıdır. Bu sanal sunucuların en büyük avantajı özelleştirilebilir olmasıdır. Teknik bilgi gerektirdiğini de hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir