"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alan Adı Gizliliği Nedir? Alan Adı Gizliliği Neden Önemli?

Alan adı gizliliği nedir? Gizliliğini korumak isteyen birçok kişi bu konuda ne yapması gerektiğini bilmiyor. Kişisel bilgilerinizi gizleyerek kendinizi güvende tutabilirsiniz, bunun için yapmanız gerekenler oldukça basittir.

Alan Adı Gizliliği Nedir?

Alan adı satın alırken kişisel bilgilerinizi firma ile paylaşmanız gerekecek. Firmanın ise; alan adını kayıt altına aldıktan sonra bu bilgileri CANN WHOIS dizinine göndermesi gerekmektedir. Burada bilgileriniz yayınlanır ve bu bilgileri tüm dünya görebilir. Ancak, gizli kalmak istiyorsanız bu işlemi yapmakta oldukça basittir. Etki alan gizliliği sayesinde kişisel bilgileriniz koruma altına alınacak ve hiçbir şekilde alan adınız üzerinde görülmeyecektir.

WHOIS Dizini Neden Kullanılır?

WHOIS sorgulamanın ne demek olduğunu birçoğumuz biliriz ancak bilmeyen kişiler için kısa bir açıklama yapmak gerekirse; internet üzerinde bulunan web sitelerinin kime ait olduğunu ve detaylarını gösteren bir sistemdir.

Bu sistemin kullanım amacı belli ve bu doğrultularda kullanılması gerekir. Hangi durumlarda WHOIS dizini devreye girer, gelin hep birlikte inceleyelim.

  • Emniyet güçleri, internet üzerinde işlenen suçlardaki ya da suçların işlenmeye devam edildiği yerlerde suçu işleyen kişilerin izlenmesinde bu işlem gerek görülmektedir.
  • Kurumlar ya da avukatlar, kendilerine ait olmadığı halde görüntüleri kullanmaya çalışan insanlar gibi fikri mülkiyet haklarını ele geçirmek ya da kötüye kullanmak ile suçlanan kişileri bulmaya çalışır.
  • İnternet firmaları, kişilerin spam veya çevrimiçi gerçekleştirmiş oldukları kötü niyetli eylemlerinden ötürü hareketlerini sınırlamak istemektedir.
Alan Adı Gizliliği Nedir Alan Adı Gizliliği Neden Önemli
Alan Adı Gizliliği Nedir? Alan Adı Gizliliği Neden Önemli?

Bilgilerinizi Genel Dizinin Dışında Tutmak

Yeni bir alan adı satın aldığınızda bilgilerinizi verme durumda olduğunuzu dile getirdik ancak bu durum bilgilerinizin kolay bir şekilde erişilebilir olduğu anlamına gelmez. Bu sorunun önüne geçmek isteyen bazı kullanıcılar sahte kimlik bilgileri ile işlem yapmak ister, böyle bir işleme gerek olmadığını söylemek isteriz. Sahte kimlik bilgileri ile işlem yapmanız durumunda ise; kanuna aykırı bir işlem yapmış olursunuz ve ICANN bilgilerin doğruluğunu sağlayamadığı için alan adınızı iptal edeceği gibi farklı kişilere aktarabilir.

Diğer bir sorun ise; alan adınızın süresi ile ilgili yapılan hatırlatmalardır. İletişim bilgilerinizin sahte olma durumunda hatırlatmalar size gelmeyecek ve yenileme tarihini unutmanız halinde ise alan adınızın süresi dolmuş olacaktır.

Bu gibi olumsuzluklar ile uğraşmanıza gerek olmadığını söylemek isteriz. Gizlilik hizmetini kullanarak WHOIS dizini üzerinden bilgilerinizi kolayca kaldırabilirsiniz ve bu sayede yasaları da ihmal etmemiş olursunuz.

İnternet üzerinden sizi sorgulamak isteyen kişiler bilgilerinizi göremeyecek ve gizliliğiniz sağlanmış olacaktır. İnsanların sizinle iletişim kurabilmeleri için e-posta adresiniz görülebilir ve durum güvenliğinizi kesinlikle riske atmaz. Alan adı güvenliğinizi sağlamak adına gerekli olan tüm işlemleri gizlilik hizmetini kullanarak gerçekleştirmiş olursunuz.

Alan Adı Gizliliğinin Önemi

Alan adı gizliliğinin en önemli sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişisel bilgileri kötü niyetli kişilerden korumak
  • Dolandırıcıların hedefi haline gelmemek
  • Spamı en aza indirmek
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir