"Enter"a basıp içeriğe geçin

WordPress Cache Eklentileri Hakkında Merak Edilenler

WordPress cache eklentisi nedir? WordPress cache eklentisi ne işe yarar? Gibi onlarca soruların merak konusu olduğunu biliyoruz. WordPress altyapısına sahip bir yazılım kullanıyorsanız mutlaka cache eklentisine ihtiyaç duyarsanız. Sitenizin sunucu üzerinde meydana getirmiş olduğu yükü en aza indirmek ve sitenizin yükleme hızını artırmak için bazı gerekli öngörülen çalışmaların yaptırılması gerekir. Yapılacak optimizasyon çalışmaları ile siteniz olduğundan daha hızlı açılacak ve sunucuya verdiği yük azalmış olacaktır.

WordPress Cache eklentisi burada devreye girerek bir nebzede olsa optimizasyon işinizi kolaylaştırıyor. En iyi WordPress Cache eklentileri hangileri? Bu yazımızda bu konuya yer vermeye çalışacağız. Neden Cache eklentisi bu kadar önemli derseniz çünkü SEO açısından büyük önem taşıyor ve aynı zamanda Google hızlı açılan sitelere daha çok değer veriyor. Bu yüzden; WordPress Cache eklentisi olmadan yola sağlıklı bir şekilde devam etmek mümkün değil diyebiliriz.

WordPress Cache Eklentileri Ne İşe Yarar?

Dışarıdan gelen ziyaretçilerin rahat bir şekilde internet sitenizde dolaşması gerekir. Kullanıcı siteniz üzerinde arama yaptığında ise; gerekli bağlantıların yüklenebilmesi için sunucuya birden fazla ileti gönderilir. Sunucunuz, gelen bu çağrılara sorunsuz bir şekilde cevap vererek, kullanıcıların isteğini yerine getirir. Sayfa üzerinde bulunan metinler, görseller, vidolar ve benzeri gönderiler sunucu üzerinde bir araya geldiğinde ise yükleme süresi olduğundan daha fazla uzamaya başlar.

WordPress cache eklentisi nedir WordPress cache eklentisi ne işe yarar
WordPress cache eklentisi nedir? WordPress cache eklentisi ne işe yarar?

Tam burada devreye giren WordPress Cache eklentileri bu istekleri hızlı bir şekilde yerine getirmeyi başarır. Bu işlemi yaparken bir nevi hafıza görevi görüyor diyebiliriz. Sunucunuzun farklı bir kullanıcıya sunmuş olduğu içerikleri kendi hafızasına kaydederek, bir dahaki işlemde aynı isteğin tekrarlanması durumunda hafızadan direk kullanıcıya sunarak zaman konusunda tasarruf sağlar. Bu işlem; sitenizin daha hızlı açılmasına olanak sunar.

WordPress Cache Eklentilerinin Faydaları Nelerdir?

WordPress Cache eklentilerinin faydaları nelerdir? Kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Sayfaların daha hızlı yüklenmesini ve kullanıcıların içeriklere daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.
  • Google, hızlı açılan sitelere önem verdiği için Google tarafından artı puan ile ödüllendirilirsiniz.
  • Siteniz ne kadar hızlı ise; ziyaretçiler siteniz üzerinde daha fazla zaman geçirir.
  • Bu durum karşısında sunucunuz daha az kaynak harcayacağından, maliyet bakımından olumlu etki bırakır.

En İyi WordPress Cache Eklentileri

WordPress altyapısına sahip site sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise; en iyi WordPress Cache Eklentileri hangileri olduğudur. Bu konuda birden fazla başarılı Cache eklentileri yer alıyor, işte biz sizler için bu eklentileri bir araya getirdik. Kendilerine has özellikleri sayesinde sitenizin optimizasyon işlemini en iyi şekilde üstlenecek ve eklentilere karar vermek tamamen size aittir.

 Bazı eklentilerin ayarı oldukça kolay iken bazıların ise; daha zor olabiliyor. İşte en iyi WordPress Cache eklentileri;

  • LiteSpeed Cache
  • W3 Total Cache
  • WP Fastest Cache
  • WP Super Cache
  • WP Rocket
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir