"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arama Motorlarında Sıralama Nasıl Gerçekleşir?

Arama motoru, hem kullanıcılar hem de web siteleri için vazgeçilmez bir unsurdur. Arama motoru, kullanıcıların aradığı içerikleri doğru bir şekilde sunan ve aynı zamanda web sitelerin trafiğini artıran bir web yazılımıdır. İnternetin ilk kurulduğu dönemlerde arama motorları şimdilerde olduğu gibi geniş bir yelpazeye sahip değildi. O zamanlarda çok kısıtlı içerikler sunabiliyor ve hatta faydalı içerikleri bulması da oldukça zordu.

Şimdilerde ise arama motorları kendilerini o kadar fazla geliştirdi ki, kullanıcının tüm isteklerine harika cevaplar verebiliyor. Kusursuz hizmet sunan arama motorları, birçok yenilikleriyle birlikte önemli bir yere sahip oldu. Uzun yıllar süren çalışmalar sonucun akıllı arama sistemleri devreye girerek üst düzey bir yazılıma sahip olmuş oldular. Şimdilerde arama motorlarının çalışma şekli o kadar çok değişti ve sıralamayı etkileyen yüzlerce kriter olduğunu söylemek isteriz.

Arama Motorlarında Sıralama Nasıl Gerçekleşir
Arama Motorlarında Sıralama Nasıl Gerçekleşir?

Her web sitenin tek bir hayali var o da; en üst sıralarda yer alabilmektir. Neden üst sıralarda yer almamız gerekiyor? Çünkü ne kadar üst sıralarda olursak, sitemizin tıklanma oranı o derece daha fazla olur ve bundan dolayı sitemize gelen ziyaretçi sayısı da artmış olacaktır.

Bir web sitesinin üst sıralarda olmasını sağlayan kriterler nelerdir? Birazdan bahsedeceğimiz bu kriterler sitenizin aramalarda üst sıralarda olmasını sağlar.

Bu yazımızda arama motorları bir web sitesini ilklere taşırken nelere dikkat ettiğini, o web sitesinde aradığı kriterler nelerdir? Bunlara detaylı bir şekilde yer vermeye çalışacağız.

Arama Motoru Algoritması Nasıl Çalışır?

Arama motorları, istedikleri sonuca ulaşmak isteyen kullanıcılarına en iyi deneyimi sunabilmek ve en doğru sonuçları gösterebilmek için farklı çalışmalar ile birlikte sürekli olarak güncelleme yaparlar. Gerçekleşen bu güncelleme ile birlikte sıralamalar ile ilgili farklılıklar ortaya çıkar ve bunun nedeni ise; kullanıcıya en iyi sonucu sunabilmektir.

Örneğin; Google arama sırasında kendine özgü algoritmasını kullanır. Aynı şekilde diğer arama motorları da kendilerine has algoritmasını ile görevlerini yerine getirirler.

Spider ve Web Crawler

Daha önce Spider ve Web Crawler isimlerini duydunuz mu? Bunlar, sitenizin arama sonuçlarında nasıl olacağını belirleyen önemli yazılımlardan biridir. Web sitelerini sürekli ziyaret ederek, site hakkında çeşitli bilgiler toplarlar. Yapılan bu ziyaret ile sitenizin içeriğinde bulunan yazılar, görseller, sitenizin hız durumu, içeriğin özgünlüğü ve hataların olup olmadığı kontrol edilir.

Yapılan bu incelemeler sonucunda sitelere belli bir puan verilir. Bu puan sayesinde ilgili sitenin değeri artmış ya da düşmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir