"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bulut Hosting’in SEO’ya Olan Faydası

Bulut hosting kullanmak her zaman bir ayrıcalık olmuştur. Sorunsuz bir şekilde görevini yerine getiren bu sunucular, SEO anlamında da oldukça etkilidir. Bulut hosting’in SEO’ya olan faydası nedir? Bulut hosting, birden fazla sunucunun birbiri ile bağlı olması şekli, SEO ise tamamen farklı bir durumdur. Peki, SEO’nun buradaki önemi nedir?

Web siteleri için en önemli faktör SEO’dur. Google sıralamasını belirleyen SEO, ön sıralara gelmek için yapılması gereken önemli bir unsurdur. Bulut hosting’in SEO’ya olan faydası ciddi anlamda önem taşıdığını söylemeliyiz.

Fiziksel konumun etkisi çok önemlidir. Türk sunucuları üzerinde barınan web siteleri, ülkemizde oldukça iyi bir performans ile karşımıza çıkar ancak yurt dışında bu performansı görmek pek mümkün olmaz. Yurt dışında bulunan web siteleri ise kendi ülkelerinde daha performanslı olurlar. Bu yüzden bulut hosting çok önemlidir.

Hostinginizi buluta taşırsanız ne olur?

Taşıma işlemi yapılacak en mantıklı hareketlerden biridir. Bulut sunucular, global sunucudan oluşan bir ağa sahiptir. Bulut sunucuya taşımanız ile birlikte sitenizin hızı ciddi manada artacak ve SEO anlamında da etkili yönleri ortaya çıkacaktır. Google üzerindeki sıralamanıza olumlu etki etmesiyle birlikte sıralamanız değişecektir. Son sıralarda olan web siteniz yavaş bir şekilde ön sıralara doğru gelecektir. Çünkü Google hızlı sitelere her zaman önem vermiştir.

Bulut Hosting’in SEO’ya Olan Faydası
Bulut Hosting’in SEO’ya Olan Faydası

Bulut Hosting’in SEO Faydaları

SEO denince aklımıza ilk gelen unsur sitenin çalışma durumu geliyor. Son dönemlerde hızlı yükleme süresi oldukça önemli bir yere sahip oldu. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi arama motorları hızlı açılan sitelere önem veriyor ve bu şekilde hızlı açılan siteleri ödüllendiriyor diyebiliriz. Yavaş olan web siteleri sürekli olarak ziyaretçi kaybetmeye devam ediyor ve hal böyle olunca SEO konusunda kötü izlenimler bırakmış oluyor. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar, yavaş açılmasından dolayı hiç zaman kaybetmeden siteyi hemen terk ettikleri görülüyor. Bunu fark eden Google, bu tür siteleri geri sıralamalara atmak ile cezalandırıyor.

Bulut sunucu ile bu sorunun önüne anında geçmiş olursunuz. Roket hızında açılacak olan siteniz, ziyaretçi kaybını ortadan kaldırmış olacak. Bulut sunucular oldukça güvenli bir şekilde çalışır ve sitenizi kötü kişilere karşı koruma altına alırlar.

Birden fazla sunucu kullanan bulut sunucular, farklı konumlarda dahi olsa sitenizin çok hızlı bir şekilde açılmasını sağlar. Sunucunun biri zarar görmesi durumunda web siteniz kesintiye uğramaz, diğer bir sunucu üzerinden çalışmaya devam eder. Kesintiye uğramadığı için veri kaybı da yaşamamış olur. Bu durum SEO açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir