"Enter"a basıp içeriğe geçin

SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikasının Önemi

SSL sertifikası nedir? Ziyaret ettiğimiz birçok site üzerinde görmeye alışık olduğumuz bu güvenlik anahtarı, siteler için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. SSL (Secure Sockets Layer), yayında olan web site içeriklerinin bulunduğu sunucular ile ziyaret eden kişiler arasında güvenli bir bağlantı yani şifrelenmiş bağlantı oluşturmak adına kullanılan bir önlemdir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler, sitelerin doğrudan güvenliğini sağladığını düşünür ancak bu düşünce tamamen yanlış bir algıdır. SSL sertifikası, yazılımsal altyapınızın güvenliğini korumak adına hayata geçirilmiştir. Bunun amacı ise; veri aktarımını güvenli bir şekilde sağlamaktır.

Kullanmakta olduğunuz bu güvenlik sistemi; sunucu ile tarayıcı arasında gerçekleşen tüm verilerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini ve kullanıcılar için üstün bir koruma sağlar.

Güvenliği en üst seviyede tutmak için hesaplanması güç bir şekilde şifreleme yöntemi kullanılır. Durum böyle olunca; kötü niyetli kişilerin eylemleri boşa çıkarılmış olur. Yani SSL’nin sunmuş olduğu güvenlik önlemi sayesinde şifreyi çözmeleri mümkün olmaz. Karşımıza çıkan herhangi bir web sitesi SSL ile koruma altına alındıysa; adres satırında karşımıza HTTPS (Kilit Simgesi) çıkar. Kullanıcı  bu kilit simgesine tıklayarak; SSL sertifikasını sunan kuruluş ve web site kurucusu hakkında bilgi sahibi olabilir.

Adres çubuğunda görmüş olduğunuz bu güvenlik anahtarının yanı sıra daha gelişmişi karşımıza çıkabilir ve biz buna EV SSL diyoruz. SSL sertifikası kullanan sitelerin, Google tarafından da çok sevildiği net bir şekilde ortadadır.

SSL Sertifikası Nedir SSL Sertifikasının Önemi
SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikasının Önemi

SSL Sertifikalarının Avantajları Nelerdir?

Kullanılan SSL sertifikasının avantajları nelerdir? Güvenlik sağlayan SSL’nin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Üstün bir koruma sağlayan sistem, hackerlar tarafından gerçekleşecek kimlik bilgilerine ulaşma gibi eylemlerinin önüne geçmek için kullanılır. SSL sertifikası aracılığı ile gönderilen bilgilerin tamamı korunaklı ve karmaşık şifreleme ile gerçekleşir. Şifreleme sayesinde deşifre edilmeleri mümkün olmaz.
  • SSL sertifikasının en önemli avantajı ise; web sitesinin Google üzerindeki itibarıdır. SSL sertifikasına sahip olan bir web sitesi; Google arama motoru tarafından güven veren site olarak görülür ve bu algı sayesinde ilgili site aramalarda ön sıralara çıkarılır. Yani SSL’ye sahip bir site; SEO açısından önemli bir yere sahip olur.
  • Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, sitenizi güvenli olarak gördüğünden daha fazla zaman geçirebilir ve alışveriş esnasında kendilerini güvende hissederler.

Yukarıdaki seçeneklere ek olarak şunu söylemek isteriz ki; e-ticaret sitelerinin SSL sertifikası kullanması zorunlu bir hale getirilmiştir. Çünkü bu tür siteler üzerinde gerçekleşen kredi kartı harcamaları büyük risk oluşturacağından, güvenliğini sağlamanın tek yolu SSL sertifikasıdır.

E-Ticaret Siteleri Neden SSL Kullanmalı?

Diğer web sitelerine oranla e-ticaret siteleri bu konuda olduğundan daha fazla hassas davranmaları gerekir. Çünkü site üzerinde müşteriye ait adres bilgileri, kredi kartı bilgileri ve TC kimlik numarası bilgileri yer alır. Bu tür bilgilerin güvenli bir şekilde korunmasını sağmak için SSL olmazsa olmazdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir