"Enter"a basıp içeriğe geçin

SSL Sertifikası Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

SSL sertifikası nedir? SSL sertifikası çeşitleri nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu önemli detaylara yer vereceğiz. SSL sertifikası konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler ve yeni bir SSL sertifikası satın almak isteyenlere faydalı olacak bu bilgileri buradan sizlere aktaracağız.

SSL sertifikası ne işe yarar ve nedir? Secure Socket Layer anlamına gelen SSL, web sitesi üzerinde kullanıcı ile sunucu arasındaki veri alışverişini güvenli bir şekilde şifreme görevini yerine getirir. Yapılan bu işlem sayesinde güvenli alışveriş ortaya çıkmış olur.

SSL sertifikası olan siteler kullanıcıya daha çok güven vereceğinden daha etkili olur. SSL sertifikasına sahip olan sitelerin adres satırının başlangıcı “Https://”, olmayanların ise Http:// olarak başlar. Güvenli bağlantıya sahip olduklarından, ziyaretçiler kendilerini güvende hisseder, güven konusunda sorun olmadığını için tekrar sitenizi ziyaret edeceklerdir.

SSL Sertifikası Çeşitleri Ve Kullanım Alanları
SSL Sertifikası Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

SSL Sertifikası Neden Almalıyım?

SSL sertifikası neden almalıyım? Hangi alanda olursa olsun her internet sitesi SSL kullanmak zorunda olup, gerekli olan özelliklerinden biridir. Sadece ziyaretçilerin güvenliği için değil, aynı zamanda Google için de önemli bir yere sahiptir. SSL sertifikasına sahip olan siteler, Google tarafından daha fazla sevilir ve daha ön sıralamalara çıkarlar. Ancak, SSL’ye sahip olmayan siteler, Google tarafından olumsuz bir etken olarak görülür. Kısaca, kullanıcıların güvenini kazanmak ve güvenini sağlamak ve de Google aramalarında öne çıkmak için oldukça önemlidir.

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

En çok merak edilen konulardan biri de SSL sertifikası çeşitleridir. SSL sertifikası çeşitlerini 3 ana başlık altında toplayabiliriz; Standart SSL Sertifikası, Wilcard SSL Sertifikası ve EV SSL (Extended Validation) ‘dir.

Standart SSL Sertifikası

Bu tür SSL sertifikasının fiyatları oldukça uygun olup,  sadece alan adı doğrulaması için kullanılır. Çoğu zaman ücretsiz olduğunu da görebilmek mümkündür. Peki, bu sertifikayı kimler kullanır? Genel olarak baktığımız kullanan kişiler;

  • Kişisel Bloglar
  • Blog siteleri
  • Haber siteleri
  • Portfolyo siteleri

Olduğunu söylemeliyiz. SSL sertifikası satın almak için burayı tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi SSL Sertifikası Daha İyi
Hangi SSL Sertifikası Daha İyi? SSL Sertifikası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Wilcard SSL Sertifikası

Wilcard SSL sertifikası oldukça güvenli ve aynı zamanda en çok tercih edilen paketler arasında yer alıyor. Bu SSL sayesinde hem alan adınız üzerinde hem de alt alan adlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece alt alan adlarında değil, subdomainlerinizde de SSL sertifikası kullanmış olursunuz.

EV SSL (Extended Validation)

EV SSL sertifikası kullanmak her ne kadar ayrıcalık gibi görülse de, bu güvenlik anahtarını çoğunlukla büyük alışveriş siteleri ve bankalar kullanmaktadır. Adres satırında oldukça havalı durduğunu söylemek isteriz ancak fiyat olarak en pahalı SSL sertifikalarından biridir. Adres satırında ise; yeşil bar olarak karşımıza çıkar. Markanın unvanı direk kullanıcıların karşısına çıkar ve bu da oldukça önemli bir özelliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir