"Enter"a basıp içeriğe geçin

Linux Nedir? Linux İşletim Sistemi Hakkında Merak Edilenler

İşletim sistemleri uzun süredir bizimle beraber ve bu beraberlik birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Bilgisayarlar ve telefonların işlem yapmasına olanak sağlayan önemli bir sistem diyebiliriz. Ancak, bilgisayarda sadece Linux değil aynı zamanda Windows işletim sistemleri de bulunuyor. Birçok insan Windows işletim sistemini kullanırken birçok kişi ise; Linux işletim sistemini tercih ediyor.

Linux nedir? Linux ne demek? Linux işletim sistemlerinin özellikleri nelerdir? Gibi sorular, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu yazımızda Linux hakkında merak edilen birçok detaya yer vermeye çalışacağız.

Linux Nedir?

Uzun yıllar boyunca bizlerle beraber olan Linux işletim sistemi, en hızlı ve en güvenli sistemlerden biridir. Bu işletim sistemini diğer sistemlerden ayıran en önemli özelliği ise; açık kaynak oluşudur. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olması, birçok kişiye büyük kolaylıklar sunuyor.  Açık kaynak kodlu olmasının ne gibi avantajları var diyorsanız, açık kaynak olması; ücretsiz olduğu anlamına geldiği gibi geliştirilebilir olması da büyük avantaj sağlar.

Linux Nedir, Linux İşletim Sistemi Hakkında Merak Edilenler
Linux Nedir, Linux İşletim Sistemi Hakkında Merak Edilenler – Linux Özellikleri Nelerdir?

Piyasanın en güvenilir işletim sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ve birçok yazılımcıların da tercih ettiği en önemli sistemlerden biri diyebiliriz. Bu işletim sistemini dünya üzerinde 20 milyona yakın insan kullanıyor ve bu sayının giderek daha çok arttığını söylemek isteriz.

Linux Özellikleri Nelerdir?

Linux özellikleri nelerdir? Linux işletim sisteminin özelliklerinin bir hayli fazla olduğunu belirtmek isteriz. İşte en önemli özellikleri:

  • Kullanıcının isteklerine çok hızlı bir şekilde yanıt verir. Hızlı olmasıyla birlikte etkin olduğunu söylemek isteriz.
  • Çoklu kullanıcı sistemine sahiptir. Bu en önemli özelliklerinden biridir.
  • Birçok servisi aynı anda sunabilir. İnternet teknolojisi ve ağ konusunda oldukça iyi işler çıkarır. Örneğin; veritabanı, e-mail, Proxy ve güvenlik duvarı gibi servislerde üstün performans sunar.
  • Ücretsiz bir işletim sistemi olduğundan dolayı kullanılan programlarda tamamen ücretsizdir.
  • Programcıların tercih etmiş olduğu bir sistem olarak karşımıza çıkar. Sistem hatalarına karşı da çok dirençlidir.
  • Birçok kurumun ve profesyonel kullanıcıların tercih etmiş olduğu bir işletim sistemidir.
  • Diğer işletim sistemleri ile birleştirilebilir özelliği bulunur.
  • Çökmeme konusunda başarılı olan Linux işletim sistemi üzerinde birden fazla program aynı anda kolaylıkla çalışabilir.

Yukarıdaki seçenekler Linux özelliklerinin sadece bazılarıdır. Dünya üzerinde 20 milyondan fazla kullanıcısı olan bu sistem her kesime kolaylıkla hitap edebiliyor. Siz de Linux işletim sistemini kullanarak, özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir