"Enter"a basıp içeriğe geçin

Subdomain (Alt alan adı) Nedir? Subdomain Hangi Amaçla Kullanılır?

Alan adına sahip olan herkes subdomain ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını merak eder ve hatta birçok kişi duymuş olmasına rağmen ne işe yaradığını bilmez. Sizler için bu yazımızı hazırladık, Subdomain nedir? Subdomain hangi amaçla kullanılır? Gelin hep birlikte detayları inceleyelim.

Subdomain (Alt alan adı) Nedir?

Subdomain, alt alan adı olarak geçmekte olup, alan adınızın altında oluşturabileceğiniz ve kendi alan adınızdan bağımsız bir şekilde çalışma özelliğine sahip olan bir özelliktir. Yapısal olarak inceleme yaptığımızda ise; birinci alan adınıza ön ek olarak karşınıza çıkar ve adres satırında da bu şekilde görülür. Kısa bir örnek vermek gerekirse; alan adınızın “garantiserver.com” olduğunu düşünelim, bir subdomain oluşturduğunuz “blog. garantiserver.com” olarak karşınıza çıkar. Buradaki alt alan adınızın ismi “blog” oluyor.

Sadece blog olarak değil ihtiyacınız olan her konuda bu alan adını kullanabilirsiniz. Alt alan adı kullanımı sayesinde karmaşık işlemler ile uğraşmanıza gerek kalmaz ve alan adınızdan tamamen farklı bir bölüm oluşturabilirsiniz. Elde edeceğiniz bu bölümü ister hizmete açar ister test olarak çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Aktif olan web siteniz üzerinde denemeler yapmanız pek mümkün olmaz ancak subdomain üzerinde rahat bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturacağınız alt alan adı; sitenizden bağımsız olacağından olası hataların önüne de geçmiş olursunuz.

Subdomain (Alt alan adı) Nedir Subdomain Hangi Amaçla Kullanılır
Subdomain (Alt alan adı) Nedir? Subdomain Hangi Amaçla Kullanılır?

Bu gibi durumları göz önünde bulundurduğumuzda, web sitesinin yapısını bozmak ve kurcalamak yerine subdomain kullanabilmek güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Birçok web site sahibi bu subdomainleri ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanırlar. Bazı şirket web adresleri alt alan adlarını blog sayfası oluşturmak için kullanır. Birçok kurumsal sayfa üzerinde bir örnek ile karşılaşmak mümkündür.

Peki, kullanılan bu alt alan adlarının asıl görevi nedir ve Ne zaman kullanmalıyız? Gelin detayları tek tek inceleyelim.

Subdomaini Ne Zaman Kullanmalıdır?

Subdomain ne zaman kullanmalıdır? Kullanmaya karar vermeden önce çok iyi bir araştırmak yapmak gerekir. Yararlı yönleri olduğu gibi zararlı yönleri de olabiliyor. Evet, subdomain oluşturmak oldukça kolay ancak bu alt alan adını planlamak çok zordur. İyi planlanmamış bir alt alan adı ile başarıyı yakalamak yerine gerileye bilirsiniz. Bu yüzden çok iyi düşünün ve öyle karar verin.

Subdomain kullanmadan önce aşağıdaki seçenekleri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. En çok kullanılma nedenleri şu şekildedir:

  • Site üzerinde bulunan farklı ürünleri sergilemek ya da farklı ürün oluşturmak için
  • Siteden bağımsız bir sayfa oluşturmak
  • Web sayfasına ait bir blog sayfası oluşturmak için

Subdomain Kullanmanın Avantajları

Subdomain kullanmanın avantajları ile birçok işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kısa ve net olarak avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Marka ait özel sayfa oluşturması ve yardımcı olması
  • Tek bir alan adı altında birbirinden farklı siteler oluşturabilmesi
  • Markanızın büyümesine katkı sağlaması
  • Kampanyalara destek olması
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir