"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Popüler Alan Adı Uzantıları Ve Olumlu Etkileri

En popüler alan adı uzantıları hangileri ve olumlu etkileri nelerdir? Üst seviye alan adları yani TLD, internette bulunan kişilere ait web siteleri için önemli derecede olumlu etkiler bırakır. Domain denince birçok insanın ilk aklına gelen .com uzantısıdır. Bununla birlikte .com harici uzantılara farklı algıların olduğunu da söylemek isteriz. Yeni bir alan adı sahibi olmak istediğinizde en çok dikkat etmeniz gereken detay uzantının popülerliği olmalıdır. Güzel bir hamle ve doğru bir karar ile sitenizi geliştirecek alan adına sahip olabilirsiniz.

Jenerik diye tabir ettiğimiz anlam ifade eden üst seviye alan adları, günümüz dijital pazarlamada hedef kitle için büyük önem arz etmektedir. Popüler alan adı deyince aklımıza gelen uzantıların .com .net ve .org olduğunu söylemek isteriz. Bu uzantılar jenerik alan adı için gerekli olan uzaktılar olup, bu uzantılar harici diğer uzantılar jenerik olarak kullanılması mümkün olmayabiliyor. Bizim ülkemizde ve dünya da popülerliğini korumaya devam eden .com uzantısı liderliğini korumaya devam ediyor.

En Popüler Alan Adı Uzantıları Ve Olumlu Etkileri
En Popüler Alan Adı Uzantıları Ve Olumlu Etkileri

Jenerik Olan Üst Seviye Alan Adları

Ülkemizde internet kullanımı ilk başlandığı dönemlerde; uzantı sayısı kısıtlı olup, yaklaşık 6-7 adet üst seviye alan adı bulunuyordu. Bun uzantılar ise; .com, .net, .org, .gov, .mil ve .edu olarak karşımıza çıktı. Sıralamanın ilk üçünde bulunan alan adları insanların kullanımına açılırken diğerleri ise kurumlara verildi. Devlet ve alt kurumlarında kullanılan uzantıları az çok hepimiz biliyoruz. O dönemlerden günümüze pek bir şey değişmedi ve resmi kurumlar hala .gov.tr uzantısını kullanmaya devam ediyor.

Üst seviye alan adı denince akla gelen ilk üç uzantı; .com, .net ve .org oluyor. Eskilerden günümüze gelen bu 3 uzantı popülerliğini korumaya devam ediyor ve her zaman ön planda olduklarını da çok iyi biliyoruz.

Tüm Alan Adlarını Değerlendirecek Olursak

Tüm alan adalarını bir araya getirdiğimizde .com uzantısının lider konumda olduğunu görüyoruz. Uluslar arası alan adlarında üstünlüğünü korumaya devam eden .com; kayıtların neredeyse %50’sinin kendisinde olduğunu görüyoruz. İkinci sırayı kapan üst seviye alan adı .og , yaklaşık yüzde beşine sahip olabiliyor. TLD’nin global web trafiği ise; .com uzantısının çok başarılı olduğunu ve bu uzantı ile arama sıralamasına giren web sitelerinin büyük çoğunluğunu oluşturduğunu söylüyor. Aramalarda %90 civarı .com uzantısına sahip web sitelerinin oluşturduğunu söylüyor.

Jenerik Olan Üst Seviye Alan Adları
Jenerik Olan Üst Seviye Alan Adları

.Com uzantısına sahip olmadan aramalarda başarıya ulaşan web sitesi görmek her ne kadar zor olsa da, Wikipedia.org bu ezberi bozmayı başarıyor. İlk 10 içerisinde yer almayı başarabilen tek web sitesi diyebiliriz.

Üst seviye alan adlarına sahip web trafiğini kontrol ettiğimizde, bazı ülkelerde bu durumun değiştiğini söylemek isteriz. Bu konuda kısa bir örnek vermek gerekirse bu ülke Rusya olabilir. Çünkü Rusya’da .com uzantısından çok .ru yer alıyor. Ancak, ne olursa olsun dünyanın hala en popüler alan adlarının .com, .net ve .org olduğunu söylemek gerek. En popüler alan adı uzantısı ne derseniz, tabii ki de; .com uzantısı olduğunu söyleyeceğiz. Bu durum internetin ilk kurulduğu dönemlerde de bu şekildeydi ve hala da aynı şekilde liderliğini korumaya devam ediyor. Uzun yıllar boyunca da öncülüğünü koruyacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir