"Enter"a basıp içeriğe geçin

Domain Yenileme Nedir? Domain Yenileme Hakkında Detaylı Bilgiler

Birçok şirket, işe başlamadan önce alan adı üzerinde uzun uğraşlar ile araştırma yapmasının en büyük nedeni, alan adının prestiji ve SEO bakımından önemidir. Alan adları her ne kadar sadece site adresleri gibi görülseler de, salında kayıt esnasından itibaren değerini ortaya çıkarmaya başlamış olurlar. Bununla birlikte, kayıt esnasından itibaren geri sayım başlamış olur. Minimum 1 yıllık kullanım süresi olan bu domainlerin, süresinin dolmasıyla birlikte yenilenmesi gerekir. Ancak, alan adı yenileme işlemi unutulursa; site erişime kapatılabilir ya da bir başkası ilgili alan adını kaydedebilir.

Domain yenilme işlemi aslında oldukça önemli bir yere sahiptir. Şirketlerin markasını temsil eden ve aynı zamanda önemli olan bu kimliklerin çok iyi bir şekilde korunması gerekir. Ancak, bazı zamanlar alan adı yenileme unutulabiliyor. Sadece şirketler için değil aynı zamanda kişiler için de bu durum bu şekilde.

Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan bazı kişiler, bu isimleri satın aldıklarını ve kendilerinin olduğunu düşünür ancak bu doğru bilinen bir yanlıştır. Aslında bu işlem bir tür kiralama işlemi olup, belli dönemlerde yenilenmesi gerekir. Web site sahipleri alan adları süresinin ne zaman dolacağını, ne zaman yenilemesi gerektiğini çok iyi bir şekilde takip etmesi gerekir.

Domain Yenileme Nedir, Domain Yenileme Hakkında Detaylı Bilgiler
Domain Yenileme Nedir, Domain Yenileme Hakkında Detaylı Bilgiler

Domain Yenileme Nedir?

Domain yenileme nedir? Biz buna kısaca, kullanılan alan adlarının süresinin dolmasıyla tekrar kullanıma devam edilebilmek için yapılan bir işlem diyebiliriz. Hosting siteleri üzerinde domain fiyatı ile birlikte domain yenileme ücreti yer alır. Her ne kadar her ikisi de aynı anlama geliyor olsa da, bazı firmalarda domain yenileme ücretleri farklılık gösterebiliyor. Kullanmak istediğiniz bir alan adını tescil ettirdiğiniz andan itibaren yenileme gününe kadar o alan adı size aittir.

Web siteniz üzerinde kesinti yaşanmamasını istiyorsanız, kullanmakta olduğunuz alan adının kullanım hakkı sona ermeden önce domain yenileme işlemi yapmanız gerekir. Bir domain en az 1 yıl en fazla 10 yıl süre ile yenileme işlemi yapılabilir.

Alan Adı Yenileme Şartları

Yenilemesi gelmiş olan bir alan adının unutulmasıyla birlikte bazı detayların olduğunu hatırlatmak isteriz. Belirtilen 75 günlük süre içerisinde, yenileme ya da kefaret ücretiyle tekrardan alan adınızı alma şansınız bulunuyor. Bu süre sonunda sizin yerinize bir başkası alan adınıza sahip olabilir. Alan adınızın yenile süresi yaklaşmaya başladığında, hosting firmaları müşterilerine hatırlatma mesajı gönderirler. Sistemde kayıtlı olan e-posta adresinin geçerli olup olmadığına çok dikkat edin ve hatta kullandığınız e-posta adresini sisteme giriniz. Bu sayede alan adınızın boşa düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kayıtlı alan adınız pending delete (silme) aşamasına geldiğinde artık geri almanız mümkün olmaz. Bu aşamadan yaklaşık 5 gün sonra herkesin alacağı şekilde sistemlere yansımaya başlıyor. Müsait duruma gelen alan adınız artık sizin değil ve rahatlıkla bir başkası alabilir. Elinizi çabuk tutabilirseniz tekrar alan adınızı kayıt altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir