"Enter"a basıp içeriğe geçin

Domain Seçimi Nasıl Yapılır? İyi Bir Domain Nasıl Seçilir?

Domain seçimi nasıl yapılır? İyi bir domain nasıl seçilir? Domain seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? İnternette bir işe başlamadan önce ilk yapmanız gereken işlem domain seçimidir. Karar vermeden önce çok iyi düşünerek, olumlu ve olumsuz yönlerini karşılaştırmanız gerekir. Domain seçimi bazı kişiler için oldukça basit bir işlem olabilir ancak domain seçimi önemli bir unsurdur.

Domain seçimi konusundaki önemli adımları sizler için bir araya getirdik, işte detaylar..

Domain Marka Adınızla Uyumlu Mu?

Domain seçimi esnasında marka adınız ile uyumluluğu çok önemlidir.

  • Markalaşma konusunda bir düşünceniz varsa; markanız ile uyumu önemlidir.
  • Markalaşmayı kolaylaştırır.
  • Domain ile markanızın aynı olması sizi takip eden kitle açısından önemli bir yere sahiptir. Çünkü sosyal medya ve arama motorlarından sizi aradıklarında daha kolay bir şekilde bulunursunuz.

Markanızı İyi Yansıtıyor Mu?

Markanızı temsil edecek domain aşağıdaki gibi olmalıdır:

  • Akılda kalıcılığı yüksek
  • Anlaşılır
  • Farkındalığa uygun
  • Kısa ve net
  • Anlam ifade edebilen
Domain Seçimi Nasıl Yapılır İyi Bir Domain Seçmek İçin Detaylar
Domain Seçimi Nasıl Yapılır? İyi Bir Domain Seçmek İçin Detaylar

Markanız Arama Motorlarında Nasıl Görülüyor?

Markanızın arama motorlarında görülme şekli ya da çıkan sonuçlar çok önemlidir. Alan adı seçmeden önce arama motorunda nasıl görüldüğünü test edin. Markanızın mutlaka rakipleriniz ile benzerliği vardır, bu benzerlikten yola çıkarak onlardan nasıl ayrılabilirsiniz, bunu çok iyi hesaplayın. Aramalardaki sonuca göre adına ağırlık vermeniz gerekir.

İnsanların Kolay Bir Şekilde Okuyabilmesi

İnsanlar sadece okunuşu kolay web site isimlerini akıllarında tutabilirler. Ziyaretçilerin kafalarını karıştıracak isimlerden uzak durun. Yazma ve okunabilirliği kolay alan adı sizi daha kolay bulmalarını sağlar.

Nokta Ve Benzeri işaretler Kullanmayın

Domain seçerken nokta gibi işaretlerin olmamasına özen gösterin. İsmin yanında kullanacağınız nokta ve tire gibi ibareler sizi kalitesiz gösterir. İnsanlar sizin güvenilir olduğunuzu anlamak için öncelikle isminize bakarlar.

Kısa Domain Seçilmeli

Bir alan adı seçerken anlaşılır olmasının yanı sıra kısa olması da gerekir. Domain ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur çünkü ezberlenmesi ve birlinirliği daha kolay olur. Uzun domain kullanma ezberlenmesi zor olduğu gibi kullanıcılar arama motorları üzerinden arama yapmazlar. Bu yüzden kıza ve öz olmasına dikkat edin.

Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

Dijital pazarlamanın önemi her geçen gün artmakta olup, sosyal medya hesapları en önemli varlıklar arasına girmiştir. Belirlemiş olduğunuz alan adını satın almadan önce; sosyal medya hesapların boş olup olmadığını kontrol edin. Sosyal medya hesaplarını hemen kullanmak istemeseniz bile, ileride mutlaka size yardımcı olacaktır. Bu yüzden ne olursa olsun tüm sosyal medya isimlerinin başkası tarafından alınmamış olması gerekir.

Domain sorgulamak için lütfen burayı tıklayın. Boş alan adlarını kontrol edebilir ve siparişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Siparişinizi oluşturduktan sonra size özel panel üzerinden gerekli kontrolleri kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir