"Enter"a basıp içeriğe geçin

Domain Nedir? Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Domain nedir? Domain seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? Bu iki sorunun en çok sorulan sorular arasında olduğunu söylemek isteriz. Peki, bu soruları en çok kimler soruyor? Daha önce internet geçmişi olmayan, internete yeni adım atacak olan kişiler tarafından bu sorular sorulmaktadır. Web sitesi açmak isteyenlerin ya da blog sitesi kurmak isteyenlerin merak etmiş olduğu bu sorulara detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız.

Domain ya da diğer ismiyle alan adı olarak tabir etmiş olduğumuz bu isim; kişinin internet üzerinde kullandığı isimdir. Web siteniz için belirlemeniz gereken ve adres satırı üzerinde görülen bu isime domain diyoruz. Bu isimlerin sonu .com, .net ve buna benzer uzantılar ile biter. Kısa bir örnek vermek gerekirse; google.com ya da facebok.com gibi adreslerdir.

Bir alan adına ihtiyacınız varsa seçim öncesi bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bir anda seçim yapmak doğru bir karar değildir. Kuracağınız web sitesini tam anlamı ile ifade etmesi çok önemlidir. Bu konuda ne kadar dikkatli ve ne kadar seçici olursanız; bu durum sizin yararınıza olacaktır.

Domain Nedir Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Domain Nedir? Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Alan Adı Seçerken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

  • Uzantı konusunda onlarca seçenek yer alır ancak en yaygın olanı .com uzantısıdır. Bu uzantıdan sonra ikinci sıraya oturan .net uzantısıdır. Mümkün olduğu kadar .com uzantısını seçmeye özen gösterin. Eğer belirlediğiniz alan adı dolu ise farklı uzantılara yönelebilirsiniz.
  • Sitenizi kurmadan önce hedef kitlenizi çok iyi belirleyin ve bu doğrultuda alan adı seçimi yapmaya özen gösterin. Çünkü hedef kitlenizin büyük bir bölümü sizi arama motorları üzerinden bulacağı için yaptığınız işi temsil eden bir alan adı olması mükemmel bir seçim olacaktır. Arama motorları üzerinde bir adım önde olmak için mutlaka bu detaylara dikkat ederek seçiminizi yapmanız gerekir. Seçim sırasında rakiplerinizden farklı olduğunuzu göstermek için benzer isimlerden uzak durmanız sizin yararınıza olur.
  • Alan adı seçerken sade ve kısa olmasına dikkat edin. Aralarında nokta bulunan ve olduğundan uzun isimlerden uzak durun.
  • Okunuşu kolay ve akılda kalıcı isimler seçmek oldukça önemlidir. Müşteri sizinle görüşmek istediğinde alan adınızı söyleme konusunda zorluk çekmemesi gerekir.
  • Son olarak alan adı seçimi konusunda uzmanlardan yardım alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz detaylara dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır. Bunun en önemli nedeni ise; site içeriğini anlatan bir alan adı her zaman başarılı olmuştur.SEO açısından da oldukça önemli olduğunu belirtmek isteriz.

Alan Adı Seçerken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin
Alan Adı Seçerken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Domain Sorgulama Aracını Kullanmak

Domain sorgulama aracını kullanarak istemiş olduğunuz alan adına sahip olabilirsiniz. Web siteniz için belirledikten sonra o ismin boş olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bunu öğrenmek oldukça kolay.. Tek yapmanız gereken işlem buraya tıklamak ve aklınızda bulunan alan adını sorgulamaktır. Sitemiz üzerinden istemiş olduğunuz alan adının durumunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir